Fidancılık Hakkında Danışmak İstiyorum

heineken

Normal Üye
Katılım
9 Şub 2022
Mesajlar
1
Tepkime puanı
1
Herkese selamlar.
Sabit getirisi olan çok fazla uğraş ve eleman istihdamı gerekmeyen işler arıyoruz.

Fidancılık aklımızdaki işlerden biri.
Benim sapancada bir evim var ve bölgeyi biliyorum. Aynı zamanda Yalovalıyım. Bu iki bölge fidancılıkta başı çeken bölgeler bildiğim kadarıyla.

Benim kafamda çelikten değil de, ufak fidan alıp 1-1,5 sene sonra satmak fikri var. Leylandi gibi mesela.
Fidancılıkla uğraşan, uğraşmış arkadaşlar var mı fikir verecek?
 

Fizyoterapist

Normal Üye
Katılım
12 Şub 2022
Mesajlar
2
Tepkime puanı
2
Hocam merhabalar. Sabit getirisi olan ve az uğraş gerektiren bir iş düşünüyorsanız büyükbaş - süt hayvancılığını önerebilirim. Sapanca bölgesi ve evinizin durumunu bilmediğim için kendi bulunduğum şehir adına yorum yapacağım. Afyon bölgesinde daha önce hayvancılık yaptım, sadece 2 adet hayvan yem masrafını çıkarıp üstüne asgari ücret kadar kâr bırakıyordu bir ayda. Hem günlük sütlerini satıyordum hem buzağılarından kâr alıyordum. Kendi adıma tekrar hayvancılık yapmayı düşünüyorum. Hele ki süt fiyatları bu kadar artmışken, yemi hazır almadığınız sürece ciddi getirisi olan bir iş.
 

danışman

Normal Üye
Katılım
9 May 2022
Mesajlar
21
Tepkime puanı
10
Hocam bambu üretim çiftliği kurun daha karlı bir alan. Hem daha hızlı büyüyen bir fidan. Ancak bambu ne yazik ki Türkiyenin her yerinde yetişmez. Bol yağışlı ve sıcak iklim ister. Akdenizin güneyi belki elvirişli olabilir iklimsel bir bilgim yok ama yurtdışında da üretim yaptırıp ülke pazarına sokabilirsiniz. Özellikle inşaat alanında uzak doğuda yoğun bir talebi var.
 
Üst