İnternette Başarılı Olmak

Ferdi

Normal Üye
Katılım
23 Mar 2022
Mesajlar
4
Tepkime puanı
3
Merhabalar Web ortamlarında yıllarca bulunarak edindiğim tecrübeler sonrası değinmek istediğim bir konu bu. Elindeki son paraları bir internet sitesine yatırıp ta 3 ay sonra kepenk kapatan çok kişi tanıdım. Bu durum elbette ki çok üzücü.
Gelgelelim güzel bir iş fikriniz yada mevcut bir çalışma düzeniniz var. Siz reel de var olmanın yanında bir de web ortamlarının desteği ile markanızı tanıtmak istiyorsanız, bunun için üç temel oyuncuya ihtiyacınız var.
  1. Markanızı müşteri portföyünüze gösterecek çalışkan bir web sitesi yada sosyal medya işletme hesabı vb.
  2. Satış kanallarına ulaşmak için yapılacak çalışmalar (seo, reklam vb.)
  3. Güvenlik
Günümüzde web platformlarında" bir web sitesi açtım satışlar gelsin, başarılı olacağım" mantığı işe yaramıyor. Markanıza yatırım yapıp, sürekli gözetim altında tutmak gerekiyor. Web platformlarında "güncellik" önemli bir faktördür mesela.
Haftada en az bir gün durum değerlendirmesi yapılmalıdır. Mevcut konum korunmalı sürekli yeni hedef kitlelere yelken açılmalıdır.
Müşteri portföyü yeterli olan işletmeler sadece marka yüzünü web ortamlarında göstermek amacıyla web site kurabilirler. Ama siz daha çok müşteriye ulaşmanız gerekiyorsa web sitesi yapan bir arkadaştan öte sizin uzmanlık alanı bilişim & web olan bir ekip arkadaşına ihtiyacınız vardır.

Web'de başarılı olmak adına yukarıda belirttiğim üç temel oyuncunun yanında tabi ki; harita, konum sağlama dinamiklik, çalışkan iletişim kanalları, ölçme ve değerlendirme çalışmaları, backlink, içerik yazma ve hit artırma gibi başka başka kriterler de var burası bilişimcinizi işi.
Sizin bakacağınız nokta webmaster'ınızın deneyimi, olayayınıza bakış açısı ve sizin bütçe ve yeterlilik durumunuz .
1500 TL ye bir websitesi ile işi bağlayıp şatış beklemeniz sizi illerde çok sıkıntıya sokabilir.
Yani demem o ki yeri geldiğinde web siteniz için oturup makale yazabilmelisiniz.
saygılarımla..
 

temelistan

Normal Üye
Katılım
23 May 2022
Mesajlar
4
Tepkime puanı
1
Güzel bir paylaşım. Bende özel sektörde maaşlı çalışmaktayım. Yaş 46 oldu. Bünyem ağır sanayide çalışmaya artık dayanmıyor. Bende işten ayrılmadan önce şansımı e-ticarete denemeye hazırlanıyorum. 1 e-ticaret sayfası - 1 e-pazar yeri - 1 e-gazete ile inşaallah nisan ayında faaliyete geçeceğim.
 

Ferdi

Normal Üye
Katılım
23 Mar 2022
Mesajlar
4
Tepkime puanı
3
Şansınız bol olsun. Ama size naçizane bir fikir; Eğer mali ve manevi durumunuz çok iyi durumda değilse ilk etapta sadece bir tanesi ile başlayın. :cool:
 
Üst